درباره کما بیشتر بدانیم ( قسمت اول )

درباره کما بیشتر بدانیم ( قسمت اول )


مغز پیچیده ترین عضو و به عنوان فرمانده بدن ، مرکز کنترل بسیاری از واکنش های بدن است و کمترین آسیب به این عضو می تواند خسارت جبران ناپذیر حتی مرگ را به همراه داشته باشد .

دکتر زمانی متخصص نورولوژی گفت : کما یک نوع اختلال در کارکرد مغز است که شخص دچار کاهش شدید سطح هوشیاری می گردد و به بیشتر و یا تقریبا تمام تحریکات پیرامونش پاسخ نمی دهد . علت کما هم از کار افتادن قسمت تشکیلات فعال کننده مغز است این تشکیلات در ساقه مغز به عنوان موتور فعال کننده مغز قرار دارند و وقتی حالت کما اتفاق می افتد یا آن موتور آسیب دیده یا کل مغز درگیر صدمه ای شده است .

وی افزود : کما عمدتا در اثر وارد آمدن ضربه به ناحیه سر به وجود می آید اما گاهی مسمومیت های دارویی ، مصرف مواد روان گردان و خوردن مشروبات الکلی هم میتواند ایجاد کننده کما باشد . علاوه بر این نوسان میزان قند خون ، نرسیدن اکسیژن به مغز ، بالا رفتن اوره خون نیز از دیگر عوامل مسبب کما می باشند .

این متخصص مغز و اعصاب اذعان داشت : درجه های کما توسط هوشیاری شخص بیمار نسبت به محرکهای خارجی تعیین می شود . بیمار دریافتهایی از محیط نیز خواهد داشت مثلا ممکن است حرکتهای جزئی از خود بروز دهد یا نسبت به صداها یا محرکها پاسخ دهد . در بعضی بیمارها باید حتما از این مراقبت به عمل آید که او نتواند سرم یا لوله های دیگر متصل به خودش را از جا در بیاورد که در نهایت به مرگش منجر بشود .همه این موارد باعث می شود تا درجات کما در افراد متفاوت باشد . ادامه دارد ...دیدگاه ها

ارسال نظر


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.