چربی خون

چربی خون


چربی خون عبارتست از بالا رفتن مقدار کلسترول و یا تری گلیسرید از مقدار طبیعی آنها در خون که باعث بیماری چربی خون میشود . میزان این مواد در خون در اثر مصرف مواد غذایی بیش از میزان مورد نیاز یا هنگام بروز اختلال در سوخت و ساز چربی ، افزایش می یابد . چربی خون و قند خون بالا و همچنین غلظت بالای خون باعث گزگز ، مورمور شدن و خواب رفتگی پا میشود و به هنگام خواب ، کف پا بسیار داغ میشود و فرد را بیدار میکند .

افزایش چربی خون به چه صورت است ؟ افزایش چربی خون همراه با بیماریهای کبدی و کلیوی ، بیماریهای قند ، نارسایی مزمن کلیه ، چاقی ، بعضی از عفونتها ، اعتیاد به الکل ، ایدز و ... دیده میشود . افزایش چربی خون با تجمع در دیواره رگها ، تنگی آنها را به دنبال دارد و به همین دلیل باعث افزایش خطر ابتلا به سکته مغزی ، درد قفسه سینه و گرفتگی عروق میشود .

کلسترول چیست ؟ کلسترول یک نوع چربی است که در همه سلول های بدن شما یافت میشود . کلسترول در خون حل نمیشود و توسط لیپوپروتئین ها وارد سلول میشود و از آن خارج میگردد و لیپوپروتئین ترکیبی از پروتئین و چربی است و چربی را در خون حمل میکند . وجود کلسترول در کبد ، نخاع و مغز ضروری است . کلسترول در ساخت و نگهداری سلولها ، برخی هورمونها ، ساخت ویتامین D و جذب ویتامینهای محلول در چربی نقش دارد مقدار مناسب کلسترول کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر است . زمانی که کلسترول خون افزایش پیدا میکند چربی در سطح رگ رسوب میکند . نهایتاً این رسوبها جریان طبیعی خون را دچار مشکل میکنند و در این حالت قلب شما به اندازه ی کافی خون غنی از اکسیژن دریافت نخواهد کرد و خطر حمله قلبی افزایش خواهد یافت .

طرز به وجود آمدن کلسترول خون : 1- بدن خودش کلسترول می سازد . بیشترین کلسترول را کبد می سازد و مقدار آن روزانه در حدود 1000 میلی گرم میباشد . 2- کلسترول وارد شده به بدن از طریق خوردن مواد غذایی از جمله گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و لبنیات . میوه ها ، سبزیجات ، روغنهای گیاهی ، غلات و آجیل دارای کمترین مقدار کلسترول و زرده تخم مرغ و گوشتها داراری بیشترین مقدار کلسترول هستند .دیدگاه ها

ارسال نظر


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.